Животински принтове

Животински принтове

Животинските принтове очароват модата от векове, като техните смели шарки символизират всичко от сила и богатство до бунт и чувственост.

Присъствието на леопардовия принт се простира назад през вековете. Ранни изображения показват египетски богини, украсени с леопардова кожа, символизираща власт и статус. Прехвърляме се към 18-ти век, когато европейската аристокрация приема тъкани с леопардови принтове като символ на богатство и ексклузивност.

20-ти век видя как леопардът се трансформира от елитарен символ в знак на бунт. Бурните двадесетте донесоха ерата на „флапърите“, с иконични  филмови звезди като Джоан Крофорд, която показваше копринена рокля с леопардови детайли, предизвиквайки социалните норми и възприемайки по-освободен стил. Асоциацията с блясък и щипка опасност продължи през десетилетията, с холивудски легенди като Мерилин Монро и София Лорен, които направиха леопарда символ на женска привлекателност.

Но именно Кристиан Диор, с революционната си колекция "New Look" от 1947 г., изигра значителна роля в популяризирането на леопардовия принт. Леопардовият принт стана възприеман като символ на власт и лукс, често свързван с богатство и елегантност. Това продължи до шестдесетте години, когато леопардовият принт прие по-бунтарски и контракултурен дух с личности като Мик Джагър и Еди Седжуик. Оттам нататък, леопардовият принт премина през различни фази на елегантност и стигна до момента, когато бе възприет като ниско качество и открито сексуален.

От друга страна, принтът с гепард се появи по-късно. Докато точният му произход е неясен, възходът му вероятно съвпада с нарастващата популярност на сафари модата в началото на 20-ти век. Принтът с гепард първоначално имаше подобна асоциация с лукс и екзотика като леопарда. Но неговият гладък и елегантен вид също предизвикваше усещане за скорост и динамизъм. Дизайнери като Емилио Пучи през 1960-те години приеха гепарда заради графичната му привлекателност, създавайки смели геометрични модели, които резонираха с космическата естетика на ерата.

Кравешката кожа, със своите отличителни кафяви и бели маркировки, има по-неочаквано пътуване в модата. Традиционно свързана с работно облекло и селски живот, кравешката кожа навлезе в мейнстрийма през 1960-те и 70-те години с възхода на бохемското и хипи движения. Тя символизираше връзка с природата и отхвърляне на традиционния материализъм. Дизайнери като Ралф Лорен включиха кравешка кожа в своите колекции, вдъхновени от Запада, допълнително утвърждавайки асоциацията й с релаксиран и свободен стил.

Междувременно, питонската кожа, със своите сложни люспи и луксозен блясък, винаги е била символ на разкош. Употребата й в модата се проследява до древни цивилизации, където е била запазена за кралските особи и елита. През 20-ти век, Hermès и Chanel приеха питона заради неговия неоспорим лукс и уникална текстура. Питонът остава високомоден символ, често виждан върху чанти и обувки поради своята издръжливост и екзотична привлекателност. Но тази година очаквайте да го видите върху кожени панталони, кожени рокли и блейзъри.

Скъпи дами,

С радост ви съобщаваме, че животинските принтове ще бъдат част от нашите есенни и зимни предложения за 2024/2025! Очаквайте стилни и модерни изделия с животински принтове, които ще добавят уникален и автентичен вид към вашия гардероб.

Има ли идеален зимен гардероб? Какви дрехи да изберете за да се чувствате красива, уверена и секси? Когато става дума за зимата освен модерни, дрехите трябва да бъдат и топли  - и то без да изглеждате като зелка с много пластове.

прочети още